Mykotická onemocnění kůže

Základní informace

Mykotická onemocnění kůže tvoří pestrou skupinu infekčních onemocnění. Postižena může být kůže i kožní adnexa (zejm. nehty) a nejčastějším vyvolavatelem jsou plísně ze skupiny dermatofytů.

1. Dermatofytózy
Image

Tinea pedis

Jde o nejčastější kožní mykózu vůbec. Vyvolavatelem bývají plísně ze skupiny trichofyton, k přenosu dochází infikací bosých nohou spórami plísně (společné umývárny, bazény apod.). Na chodidle a meziprstí se vytváří eroze a ragády, často vznikají i hyperkeratózy. Eroze narušují kožní integritu a mohou usnadnit průnik streptokokové infekce za vzniku erysipel.

Onychomykóza

Je poměrně častá, etiologicky jde opět nejčastěji o skupinu trichofyton, méně často o kvasinky. Na vzniku se podílí nošení méně prodyšné obuvi a vyšší riziko vzniku mají diabetici. Dochází k zežloutnutí a deformacím nehtů.

Tinea faciei, corporis, inguinalis et capitis

Opě jde primárně o infekce způsobené dermatofyty, jsou méně časté než tinea pedis. Bez ohledu na lokalizaci se projevují postižením kůže za vzniku zarudlých erozí, léze mohou bolet a především nepříjemně svědit. Tinea hlavy může způsobit ložiskovou alopecii.

2. Pityriasis versicolor
Image

Jedná se o postižený povrchu kůže vyvolané jednou z kvasinek, není přítomen zánět, příčinou je zřejmě zvýšená vlhkost kůže při nadměrném pocení. Nejčastěji postižen je hrudník a záda. Ložiska mají podobu makul a papul, které bývají světlejší (na opálené kůži), nebo naopak tmavší (na bledé neopálené kůži) než okolní kůže. Vyrážka se většinou olupuje.

3. Kožní kandidózy
Image

Kožní kandidózy jsou méně časté a objevují se spíše u jedinců s narušenou imunitou (diabetes, imunosupresiva včetně kortikosteroidů). Nejčastější formou je kandidóza intertriginózních míst (candidiasis intertriginosa), která se objevuje v tříslech, pod prsy a případně mezi jinými kožními laloky u obézních. Ložiska mají zarudlou barvu, svědí a někdy jsou dokonce bolestivá.

Západní medicína

Terapie spočívá v režimových opatřeních (sandály do společných sprch, prodyšná obuv) a používání antimykotických preparátů. Většinou se praktikuje lokální terapie, při jejím nedostatečném efektu může být nutná terapie systémová. V zásadě platí, že na vlhká zapařená místa jsou vhodné preparáty vysušující (např. genciánová violeť), na suchá místa spíše masti krémy (např. Imacort).

U těžších recidivujících kožních mykóz je vhodné myslet i na poruchy imunity, zejména na diabetes!

Homeopatická léčba

Homeopatická léčba se sestavuje na základě homeopatické konzultace. Léčba je zaměřena na hlavní problém a také celostně. Léčba řeší příčiny a po nějaké době problém vymizí.
Problém nelze řešit bez konzultace.

Homeopatické poradny

K léčbě používám metodu postklasické homeopatie.

Termíny konzultací si rezervujte výhradně telefonicky.
Lze i e-mailem nebo pomocí formuláře "napište mi", reakce může mít zpoždění.
Ke komunikaci prosím nepoužívejte SMS zprávy, WhatsApp, Messanger, Skype a další aplikace.

+420 777 300 711
reference

© 2017 Ing. Bc. Michael Gyepes, RHom. Kontakt